poniedziałek, 4 lutego 2013

Tutorial Balerinki dla Bobaska


Witam ponownie,

dzisiaj zajmiemy się szydełkowaniem bardzo modnego modelu bucika dla malutkiej dziewczynki, będą to baleriny z kwiatuszkiem, jest to kolejny bardzo prosty wzór. 

W tym samouczku nauczymy się nowego ściegu ściągającego z słupka i półsłupka, będzie to najtrudniejszy element robótki który postaram się Wam dostatecznie wyjaśnić.

Robótkę podzielimy na 4 części: podeszwę, wierzch bucika, kwiatuszek i listek.

Podeszwa

Rząd 1: 
zaczynamy od 12 oczek łańcuszka, w 2-gim oczku robimy półsłupek (x), następnie 8 kolejnych półsłupków (x), w 9oczku robimy słupek krótki (T), w 10 oczku robimy 2 słupki w jednym, w 11 robimy 5słupków, przy czym przy 3 słupku wbijamy w oczko marker (tutaj idealna jest wsuwka) a następnie kolejne 2 słupki czyli łącznie 5. Obracamy robótkę w kolejnym oczku robimy 2 słupki, następnie jeden słupek i 7 półsłupków, następnie 2 słupki w jednym oczku, kolejny słupek.

Rząd 2:
Następnie wykonujemy kolejne 10 półsłupków, w kolejnym oczku 2 półsłupki, 1 półsłupek, kolejne 2 półsłupki w jednym oczku, ściągamy wsuwkę robimy w tym oczku półsłupek i przepinamy wsuwkę w powstałe oczko, kolejne 2 półsłupki w jednym oczku, 1 półsłupek, 2półsłupki w jednym oczku,następnie 10 półsłupków, w ostatnich dwóch oczkach po dwa półsłupki.

Rząd 3:
Ponownie 10 półsłupków, 2 słupki w jednym oczku, 1 półsłupek, 2półsłupki w jednym oczku, 1 półsłupek, ściągamy wsuwkę, i w tym oczku robimy 2 półsłupki w ostatni wkładamy wsuwkę i jeszcze jeden półsłupek łącznie 3. ponownie 1 półsłupek, 2 półsłupki w jednym oczku, kolejny półsłupek i 2 półsłupki w jednym oczku, następnie 11 półsłupków, w 2 ostatnich oczkach po 2 półsłupki i zaciskamy oczkiem ścisłym w drugie oczko pierwszego półsłupka z rzędu.

Rząd 4:
Wykonujemy dwa oczka i w tym samym oczku robimy słupek, następnie dookoła całej słupki wykonujemy słupki, jednak z tą różnicą że nie zbieramy całego oczka a tylko tylną jego nitkę, w trakcie robótki powstanie linia imitująca brzeg podeszwy. Zakańczamy robótkę ścisłym oczkiem.Wierzch bucika:

Rząd 1:
Poprzednią nitkę odcinamy i zmieniamy ją na inny kolor w tym przypadku kremowy, wkładamy nitkę dwa oczka wcześniej niż kończy się poprzednia robótka. Wykonujemy 2 oczka gdzie w to samo oczko wbijamy słupek ale z narzutem, Kończymy rząd wykonując ciągle słupki pojedyncze i zasikamy ścisłym oczkiem robótkę.


Rząd 2:
Na początku należy zaznaczyć kolejnymi dwiema wsuwkami kolejne markery, tym razem odliczamy od już posiadanego 6 oczek na lewo i 6 oczek na prawo i tam zaznaczamy je wsuwkami, Gdy będzie to gotowe, należy wykonać 2 oczka i kolejno słupki pojedyncze do pierwszej wsuwki, w tym oczku wykonujemy pół słupka pojedynczego czyli przeciągamy nitkę przez dwie pętelki i kolejny raz nawijamy nitkę przeciągając je przez kolejne oczko, dzięki temu powstaną 4 pętelki, przeciągamy nitkę kolejno przez dwie pętelki następnie przez 3 ostatnie, powtarzamy to do kolejnego markera czyli 3 ściągacze, w kolejnym markerze robimy słupek pojedynczy przekładając wsuwkę, następnie ponownie robimy 3 ściągacze do ostatniego markera i kończymy robótkę kolejno słupkami pojedynczymi. Jeśli sprawi wam ściągacz trudność na początku tego filmu możecie dokładnie to zobaczyć.

Rząd 3:
Ponownie robimy dwa markery jak na powyższym zdjęciu co 6 oczek na lewo i prawo. Robimy oczko i do pierwszej wsuwki robimy kolejno półsłupki, następnie przy markerze robimy ściaganie na półsłupku przewlekając nitkę z dwóch kolejnych oczek mając na szydełku 3 pętelki przeciągamy przez nią nić. Możemy to zobaczyć na 5:40 filmu. Robimy to 3 razy do kolejnej wsuwki, tam zwykły półsłupek i kolejne 3 ściągacze do ostatniej wsuwki, następnie półsłupki do końca robótki i ściągamy ściśle oczkiem.


Kwiatuszek:

Zaczynamy od 20 oczek. W 3 oczku robimy 4 słupki pojedyncze, następnie w 3 oczko ściśle, w kolejne 3 oczko dajemy 4 słupki, następnie w 3 oczko ściśle, w kolejne 3 oczko 4 słupki, w 3 oczko ściśle i w ostatnie oczko łańcuszka 4słupki. następnie w to samo oczko ściśle i jedno dodatkowe oczko. Następnie odcinamy nitkę i nawlekamy ją na igłę. 

 
Nitkę tą przeciągamy przez każde z tych oczek na których pracowaliśmy i ściągamy zwijając płatki w spiralę. Następnie związujemy dwie nitki jedną z nich przyszywamy w jednym buciku po lewej w drugim po prawej stronie, a druga nitkę przeciągamy do środka buta i zawiązujemy na supełek.
Listek:

Zaczynamy od 12 oczek. w 3 oczko robimy słupek pojedynczy, następnie kolejno 4 słupki pojedyncze, 2 słupki krótkie, 2 półsłupki i oczko ścisłe, obracamy i robimy 2 półsłupki, 2 słupki krótkie i 5 słupków pojedynczych, ścisłe oczko.
Przeciągamy nitkę z wąskiej części igłą przez kolejne oczka z łańcuszka lekko napinając związujemy obie nitki. Następnie przyszywamy listek zaraz za różyczką jedną nitką jeden brzeg i drugą nitką drugi brzeg i związujemy w środku bucika.